Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /stronapm/templates/pm3/functions.php on line 194

Uwaga ciekawa wystawa – japońska sztuka w Pałacu

Prace, które możemy oglądać na tej wystawie, zostały wykonane techniką zwaną mokulito, polegającą na połączeniu metody stosowanej w tradycyjnej litografii europejskiej z oryginalną techniką nakładania na drewnianą płytę obrazu tuszem olejnym w taki sposób, aby rysunek się nie rozlewał. Twórcą tej metody jest prof. Seiji Ozaku. Zastosowanie nowej techniki w grafice nie tylko wpłynęło niesłychanie na wzbogacenie ekspresji, ale także na uproszczenie procesu twórczego - metoda ta nie wymaga bowiem stosowania specjalnych pras - i dzięki temu sztuka ta stała się znacznie dostępniejsza.

Technika mokulito polega na nałożeniu na drewnianej płycie obrazu olejną farbą i poddaniu jej obróbce sposobem stosowanym w tradycyjnej litografii korzystającej z kamienia lub płyty aluminiowej. Płytę wykańcza się żłobiąc jej powierzchnię za pomocą dłutek podobnie, jak w przypadku zwykłego drzeworytu. W trakcie żłobienia zwilża się powierzchnię wodą i nanosi na nią warstwę olejnego tuszu. Na końcu nakłada się tusz rozpuszczalny w wodzie.



Dzieło nabiera specyficznego wyrazu zależnego od użytego gatunku drzewa, a także pory roku i pogody podczas jego tworzenia. Pragnieniem artystów jest, aby wykonane przez nich dzieło pozwalało odczuwać nawet powiew wiatru z czasów, w których żyją.

( tekst przygotowano w oparciu o informacje zawarte na stronie www.muzeum-miedzi.art.pl/

Miłosz Reiner – tarnowianin, rocznik 1984. Ukończył Zespół Szkół Plastycznych
w Tarnowie oraz Policealne Zawodowe Studium Plastyczne, specjalność – konserwacja mebli i wyrobów snycerskich. Absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie na Wydziale Sztuki, kierunek – grafika. Zajmuje się grafiką warsztatową (litografia, linoryt, miedzioryt), malarstwem – głównie akryl, rysunkiem oraz fotografią. Interesuje się sztuką Japonii, tworzy w technice mokulito. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Mieszka, pracuje i tworzy w Tarnowie.

Zapraszamy

Miłosz Reiner

Mój Kosmos

Wystawa czynna od 23 grudnia 2014 do końca stycznia 2015

Pałac Młodzieży, ul. Piłsudskiego 24

 

hala PM GUMNISKA

Hala Gumniska

hala zaprasza... kiedy, co?