Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Piłka ręczna chłopców

Piłka ręczna chłopców

Sekcja Piłki Ręcznej Pałacu Młodzieży  zaprasza do grup naborowych w roku szkolnym 2014/2015 dziewczęta i chłopców urodzonych w latach 2003-2004 i młodszych.


 Kilka słów o historii piłki ręcznej chłopców w naszej placówce.

Piłka ręczna chłopców w Pałacu Młodzieży w Tarnowie powstała 1.09.1960r, założycielami tej dyscypliny w naszej placówce byli: ówczesny dyrektor mgr Józef Skubaja oraz trener mgr Stanisław Majorek. Piłka ręczna to dyscyplina sportu z ponad 100letnią tradycją.W obecnej formie pochodzi z Danii, wprowadził ją w 1898 duński nauczyciel Holger Nielsen. Na początku XX wieku grano w nią również w Niemczech i Czechach.
W Polsce zaczęto ją uprawiać w 1917r w Szczypiornie koło Kalisza, stąd często używana nazwa szczypiorniak, od 1951r obowiązuje obecna nazwa.

W systemie wychowania fizycznego piłka ręczna odgrywa istotną rolę i już od klasy 4 (niektóre elementy nawet wcześniej) przewija się przez wszystkie lata pobytu ucznia w szkole.

Przepisy gry nie są zbyt skomplikowane, technika gry oparta na prostych cyklach ruchowych łączących koordynację ruchową ze skocznością i szybkością. Podstawowa technika w której chwyt, podanie czy rzut to odbicie zasadniczych elementów z zakresu zabaw dziecięcych lub czynności związanych z życiem utylitarnym. Precyzja i celność podań, wynikające z użycia rąk powoduje, że akcje się nie rwą, lecz są przeprowadzane z dużą szybkością. Intensywny i trwały ruch powoduje zmiany w centralnym systemie nerwowym,, w czynnościach układu mięśniowego oraz narządów wewnętrznych takich jak serce, płuca, wątroba, nerki. O poziomie gry nie decydują wyłącznie czynności związane ze sprawnością fizyczną, taktyką i techniką, ale także procesy myślenia, gdyż każda czynność odbywa się z ich udziałem. Zawodnik musi przy dużym wysiłku fizycznym w stanach wysokiego napięcia emocjonalnego, spowodowanego celem do którego dąży zespół i interwencja przeciwnika, błyskawicznie spostrzegać, zapamiętywać, oceniać, wnioskować i działać. Wymienione czynności i funkcje psychiczne powtarzają się wielokrotnie w czasie gry każdorazowo w innych sytuacjach w związku z tym zawodnik spostrzegawczy, posiadający lepszą pamięć, umiejący logicznie wnioskować i błyskawicznie działać będzie miał na pewno przewagę nad przeciwnikiem - stąd wniosek, że o wartości gry zawodnika decyduje w dużym stopniu poziom myślenia.

Istotą piłki ręcznej jest zespołowość. Współdziałanie całego zespołu przekonuje zawodników o tym, że uzyskane wyniki nie są wyłącznie zasługą jednego gracza, lecz wykładnikiem wysiłku całej drużyny.

Do osiągnięcia zwycięstw potrzebne są jeszcze takie cechy jak: wytrwałość w pracy, zaciętość, bojowość i odwaga oraz zachowanie zasad "fair play". Utrwalają się one z czasem w takim stopniu, że stają się nawykiem w życiu codziennym w pracy i w nauce. W tym także należy szukać roli wychowawczej piłki ręcznej.

 

Chłopcy MKS PM MPEC Tarnów 2014,15

Juniorzy starsi MKS PM MPEC Tarnów 2014,15

 

Juniorzy młodsi MKS PM MPEC Tarnów 2014,15

 

 

MKS PM MPEC Tarnów MLS 2015

 

Młodzicy MKS PM MPEC Tarnów  2014,15