Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Szermierka

Zajęcia sekcji szermierczej Pałacu Młodzieży odbywają się w dwóch grupach.

Instruktor szermierki Anna Piotrowska prowadzi zajęcia w Gimnazjum nr 6 na ul. Krzyskiej 118.

Instruktor szermierki Marcin Ochał prowadzi zajęcia w Hali Sportowo – Widowiskowej Pałacu Młodzieży przy ul. Gumniskiej 28.

 

W zajęciach uczestniczą zawodnicy w różnych kategoriach wiekowych.

Naborem objęci są uczniowie od 9 roku życia.

 

Sekcja oferuje zawodnikom:

  • Udział w zajęciach treningowych 3 razy w tygodniu.
  • Wyjazdy na Ogólnopolskie Turnieje Klasyfikacyjne wynikające z kalendarza PZS oraz turnieje towarzyskie.
  • W okresie ferii zimowych udział w rekreacyjno – sportowych zajęciach organizowanych na terenie miasta.
  • W okresie wakacji wyjazd na obóz sportowy podczas którego oprócz doskonalenia swoich umiejętności szermierczych zawodnicy uczestniczą w zajęciach rekreacyjno – sportowych, zwiedzają dany region, mają możliwość konfrontacji na planszach z zawodnikami innych klubów.
  • Jesteśmy organizatorami 2 cyklicznych ogólnopolskich turniejów towarzyskich: „Złoty Kasztan” w październiku i „Pierwszy Krok” w czerwcu. W turniejach tych biorą udział zaprzyjaźnione kluby ze Słowacji i z Ukrainy.
  • Dla swoich zawodników organizujemy okolicznościowe turnieje z okazji Dnia Dziecka i „Mikołajkowy”.

 

 

Zapraszamy do naszej sekcji.

 

 

 Początki szermierki w Tarnowie sięgają roku 1886, kiedy to Towarzystwo Strzeleckie "SOKÓŁ" wprowadziło naukę szermierki. Zajęcia prowadził weteran wojsk polskich, ówczesny guwernent książąt Sanguszków w Gumniskach, pan Michał Starzewski. Po jego śmierci niestety przez długie lata szermierka nie istniała w Tarnowie. Dopiero w 1896 roku zawiązał się klub szermierzy, którego prezesem został wybrany dr Józef Starzewski.

W roku 1910 tarnowski "Sokół" stał się organizacją paramilitarną. Nauka szermierki nie miała już innego celu, jak przygotowanie młodych ludzi na odpowiednio wyszkolonych żołnierzy w polskich oddziałach bojowych. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, szermierka w Polsce rozwijała się bardzo prężnie, lecz ograniczała się do środowisk oficerskich i akademickich. To wpłynęło niestety na fakt, że Tarnów w okresie międzywojennym zniknął z szermierczej mapy Polski.

Ponownie szermierka w Tarnowie zaistniała dopiero w 1955 roku. Właśnie wtedy pod patronatem Ligi Obrony Kraju z inicjatywy pana Mieczysława Legutko powstaje sekcja szermiercza. Szybko przybywa czynnych uczestników zajęć. W 1961 r. sekcja szermiercza zostaje przeniesiona do Zakładowego Klubu Sportowego UNIA Tarnów. Patronat największego tarnowskiego klubu sportowego wpływa na polepszenie warunków treningowych i lepsze wyposażenie w specjalistyczny sprzęt. Zajęcia prowadzone są w trzech broniach: floret, szabla i szpada. Rośnie popularność tej dyscypliny sportu, a najbardziej rozkochani w niej przystępują do kursu instruktorskiego, upoważniającego do prowadzenia zajęć z młodzieżą. Są wśród nich: Czesław Koziarzewski, Leszek Śnieżko, Maria Bałut, Andrzej Burnagiel, Zdzisław Schab. Właśnie z inicjatywy jednego z nich - Czesława Koziarzewskiego, w roku 1968 w ówczesnym Młodzieżowym Domu Kultury (od roku 1972 Pałac Młodzieży) powstaje sekcja szermiercza. W ten sposób do roku 1976 w Tarnowie funkcjonują dwie sekcje szermiercze: ZKS Unia i MKS MDK (PM).

Niestety rok 1976 nie był szczęśliwym dla sekcji szermierczej działającej w ramach ZKS Unia Tarnów. Klub zwiększając nakłady na sztandarowe sekcje tj. piłkę nożną i żużel, rezygnuje z prowadzenia sekcji szermierczej. Mieczysław Legutko kontynuuje pracę z młodzieżą w MKS PM Tarnów aż do 1983 r. służąc swoim wychowankom i współpracownikom wieloletnim doświadczeniem.

W 1982 roku zostaje uhonorowany przez Zarząd Polskiego Związku Szermierczego "Złotą Odznaką 60-lecia PZS" za zasługi dla rozwoju polskiej szermierki. Nie przesadne będzie określenie Mieczysława Legutki mianem "Ojca" nowoczesnej szermierki w Tarnowie.

opracowane na podstawie materiałów
udostępnionych przez p. Rafała Kotwieję
byłego zawodnika i trenera naszej sekcji

hala PM GUMNISKA

hala zaprasza... kiedy, co?