Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Aj waj! Rodzynki i migdały – drugi moduł projektu „Trzy Kultury”

Tarnowskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Pałac” serdecznie zaprasza na warsztaty „Aj waj! Rodzynki i migdały” poświęcone kulturze żydowskiej   i organizowane w ramach projektu „Tarnów – Trzy Kultury”. Edukacyjny cykl składa się z trzech jednodniowych spotkań będących połączeniem wykładów i warsztatów twórczych, prowadzonych przez specjalistów z danych dziedzin i adresowanych do dzieci i młodzieży z tarnowskich szkół. Działania mają na celu pokazanie wielokulturowej historii Tarnowa, a także propagowanie zdrowego stylu życia i postaw ekologicznych Do udziału w spotkaniu, które odbędzie się 28 października 2015 r. w godz. 9.00 – 14.00 w Pałacu Młodzieży, ul. Piłsudskiego 24, serdecznie zapraszamy młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych.

Warsztaty „Aj waj! Rodzynki i migdały” dotyczą społeczności żydowskiej i będą mieć charakter informacyjny i twórczy.

 

 

W programie:

1. Zapoznanie uczestników z żydowską przeszłością Tarnowa oraz wpływem Żydów na oblicze ekonomiczne, religijne i kulturowe  miasta w formule spaceru szlakiem miejsc kultu i zabytków kultury żydowskiej. W razie niepogody – prezentacja multimedialna. Temat przedstawi Janusz Kozioł, historyk i judaista

2. Zapomniane gry i zabawy dzieci żydowskich: rymowanki, wyliczanki, gry i zabawy uliczne i podwórkowe, łamigłówki i szyfry z użyciem alfabetu hebrajskiego. Warsztaty poprowadzi Janusz Kozioł. 

3. Wycinanka żydowska - warsztaty plastyczne. Wycinanka jest jedną z najstarszych form żydowskiej kultury ludowej, ściśle związaną z religią. W przeszłości służyła do ozdoby domów. Warsztaty poprowadzi Anna Małecka-Beiersdorf – etnografka specjalizująca się w wycinance żydowskiej.

Spotkanie jest realizowane w ramach zadania: „Organizacja jednodniowych spotkań edukacyjnych ukazujących historię, kulturę regionu i miasta, powiązanych z promowaniem zdrowego stylu życia oraz postaw ekologicznych”.

Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.

Współpraca: Pałac Młodzieży w Tarnowie

Zgłoszenia przyjmujemy do 26 października 2015 r., pod nr telefonu: 622 03 85 lub tel./fax 621 15 41

UWAGA! Warsztaty są bezpłatne, ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Anna Małecka-Beiersdorf - ur. w Krakowie, jedna z najbardziej znanych polskich artystek zajmujących się wycinanką żydowską. Ukończyła etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach podjęła pracę w Cepelii jako specjalista ds. etnografii. Od 1989 r. pracuje w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie jako nauczyciel instruktor. Wycinanki wykonuje od dzieciństwa. W wieku dojrzałym zaczęła traktować je jako technikę profesjonalną. W Cepelii, gdzie miała bezpośredni kontakt z polską wycinanką ludową, rozpoczęła szczegółowe studia nad dziedziną twórczości ludowej, czerpiąc z nich jedynie inspirację, zaczęła tworzyć nowe, własne kompozycje, samodzielne w formie i temacie. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Krakowie, Żywcu, Sokołowie Podlaskim, Borzęciczkach /k. Poznania/, Koźminie, Krotoszynie, Lesznie, Tarnowie, Tomaszowie Mazowieckim, Białej /woj. Opolskie/, Żabnie, Ustroniu. Prowadziła warsztaty wycinanki żydowskiej m.in. w Krakowie, Tomaszowie Mazowieckim, Borzęciczkach /k. Poznania/, Sokołowie Podlaskim, Elblągu, Tarnowie, Zamościu, Ustroniu, Kopenhadze, Toruniu, Supraślu, Nowym Sączu, Brzozowie /k. Tarnowa/, Cieszynie.

Janusz Kozioł - historyk, muzealnik. Absolwent studiów judaistycznych i historycznych (UJ) oraz studiów z zakresu zarządzania funduszami europejskimi. Redaktor naczelny „Rocznika Tarnowskiego”, autor naukowych oraz popularyzatorskich opracowań na temat Żydów tarnowskich, ich kultury oraz specyfiki religijnej, społecznej i politycznej, konsultant projektów naukowych oraz filmów i artykułów dotyczących mniejszości religijnych w dawnej Galicji, organizator „Galicjaner Sztetl. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich” . Od 2003 roku pracownik Muzeum Okręgowego w Tarnowie, obecnie (od 2013 roku) zastępca dyrektora ds. naukowych tej instytucji. Wiceprzewodniczący stowarzyszenia Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

hala PM GUMNISKA

Hala Gumniska

hala zaprasza... kiedy, co?