Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Piłka ręczna chłopców


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /stronapm/templates/pm3/functions.php on line 194

Piłka ręczna chłopców

 

Kilka słów o historii piłki ręcznej chłopców w naszej placówce.

Piłka ręczna chłopców w Pałacu Młodzieży w Tarnowie powstała 1.09.1960r, założycielami tej dyscypliny w naszej placówce byli: ówczesny dyrektor mgr Józef Skubaja oraz trener mgr Stanisław Majorek. Piłka ręczna to dyscyplina sportu z ponad 100letnią tradycją.W obecnej formie pochodzi z Danii, wprowadził ją w 1898 duński nauczyciel Holger Nielsen. Na początku XX wieku grano w nią również w Niemczech i Czechach.
W Polsce zaczęto ją uprawiać w 1917r w Szczypiornie koło Kalisza, stąd często używana nazwa szczypiorniak, od 1951r obowiązuje obecna nazwa.

W systemie wychowania fizycznego piłka ręczna odgrywa istotną rolę i już od klasy 4 (niektóre elementy nawet wcześniej) przewija się przez wszystkie lata pobytu ucznia w szkole.

Przepisy gry nie są zbyt skomplikowane, technika gry oparta na prostych cyklach ruchowych łączących koordynację ruchową ze skocznością i szybkością. Podstawowa technika w której chwyt, podanie czy rzut to odbicie zasadniczych elementów z zakresu zabaw dziecięcych lub czynności związanych z życiem utylitarnym. Precyzja i celność podań, wynikające z użycia rąk powoduje, że akcje się nie rwą, lecz są przeprowadzane z dużą szybkością. Intensywny i trwały ruch powoduje zmiany w centralnym systemie nerwowym,, w czynnościach układu mięśniowego oraz narządów wewnętrznych takich jak serce, płuca, wątroba, nerki. O poziomie gry nie decydują wyłącznie czynności związane ze sprawnością fizyczną, taktyką i techniką, ale także procesy myślenia, gdyż każda czynność odbywa się z ich udziałem. Zawodnik musi przy dużym wysiłku fizycznym w stanach wysokiego napięcia emocjonalnego, spowodowanego celem do którego dąży zespół i interwencja przeciwnika, błyskawicznie spostrzegać, zapamiętywać, oceniać, wnioskować i działać. Wymienione czynności i funkcje psychiczne powtarzają się wielokrotnie w czasie gry każdorazowo w innych sytuacjach w związku z tym zawodnik spostrzegawczy, posiadający lepszą pamięć, umiejący logicznie wnioskować i błyskawicznie działać będzie miał na pewno przewagę nad przeciwnikiem - stąd wniosek, że o wartości gry zawodnika decyduje w dużym stopniu poziom myślenia.

Istotą piłki ręcznej jest zespołowość. Współdziałanie całego zespołu przekonuje zawodników o tym, że uzyskane wyniki nie są wyłącznie zasługą jednego gracza, lecz wykładnikiem wysiłku całej drużyny.

Do osiągnięcia zwycięstw potrzebne są jeszcze takie cechy jak: wytrwałość w pracy, zaciętość, bojowość i odwaga oraz zachowanie zasad "fair play". Utrwalają się one z czasem w takim stopniu, że stają się nawykiem w życiu codziennym w pracy i w nauce. W tym także należy szukać roli wychowawczej piłki ręcznej.

 

Nazwa pracowni: Piłka ręczna chłopców

Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego zajęcia: Marcin Janas

Wiek wychowanków: 17-18 lat

Specyfika prowadzonych zajęć: (opis) Zajęcia treningowe piłki ręcznej chłopców – Junior.

Kontakt z prowadzącym: 603 99 18 99

 

 

Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego zajęcia: Szczepan Greczyński

Wiek wychowanków: 15-16 lat

Specyfika prowadzonych zajęć: (opis) Zajęcia treningowe piłki ręcznej chłopców – Junior młodszy.

Kontakt z prowadzącym: 501006547

 

 

Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego zajęcia: Tomasz Ciapała

Wiek wychowanków: 14  - rocznik 2006

Specyfika prowadzonych zajęć: Zajęcia prowadzone na hali SP8 w formie 1,5 godzinnych treningów , grupa zaawansowana trenująca razem 4 rok

Kontakt z prowadzącym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego zajęcia: Paweł Pecka

Wiek wychowanków: 14lat  

Specyfika prowadzonych zajęć: Zajęcia treningowe piłki ręcznej chłopców – młodzik.

Kontakt z prowadzącym: 691360180

 

 

Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego zajęcia: MACIEJ GUBERNAT

Wiek wychowanków: 2009,2010 (chłopcy)

Specyfika prowadzonych zajęć: Zajęcia treningowe piłki ręcznej chłopców Kontakt z prowadzącym: tel 692789366

 

 

Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego zajęcia: Bartosz Bommersbach

Wiek wychowanków: od 7 do 13 roku życia

Specyfika prowadzonych zajęć: (opis)

Kontakt z prowadzącym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,  605 764 508

 

 

Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego zajęcia: Józef Bommersbach

Wiek wychowanków: od 7 do 13 roku życia

Specyfika prowadzonych zajęć:  Zajęcia treningowe piłki ręcznej chłopców

Kontakt z prowadzącym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,  601 911 654

 

 

 

hala PM GUMNISKA

Hala Gumniska

hala zaprasza... kiedy, co?