W piątek 19 listopada w hali sportowo-widowiskowej Pałacu Młodzieży przy ul. Gumniskiej 28 odbyła się koncertowa gala, mająca uświetnić jubileusz. Widzowie, którzy bardzo licznie przybyli na koncert, co rusz oklaskiwali mniejszych, czy nieco większych wykonawców, a na scenie prezentowali się uczestnicy prawie wszystkich pałacowych zajęć. Prowadzony przez Monikę Faron-Miśtak koncert przypadł do gustu widzom, o czym świadczyły długie i gromkie brawa po każdym występie. Nastoletnie pałacowe gwiazdy zrobiły prawdziwą furorę, a niektóre występy oklaskiwano na stojąco…
Koncert został przygotowany przez nauczycieli Pałacu Młodzieży, a koordynatorem całości była Małgorzata Boruch z pracowni wokalnej PM. W sumie tego wieczoru na scenie zaprezentowało się ponad 250 uczestników pałacowych zajęć.
Trochę historii…
Kiedy w 1951 roku, w małej harcówce w Parku Strzeleckim organizowano pierwsze zajęcia dla dzieci i młodzieży, nikt nie przypuszczał, że będzie to tak ważne miejsce dla wielu pokoleń tarnowian. Wszystko zaczęło się właśnie tam. W trzech ciasnych pomieszczeniach ruszyły zajęcia dla pasjonatów majsterkowania, rysunku i malarstwa oraz gry na akordeonie. Zainteresowanie było tak duże, ze mimo trudnych warunków powstawały kolejne pracownie - choreograficzna, kukiełkowa, teatralna, modelarstwa lotniczego i fotograficzna. Z roku na rok wciąż przybywało uczestników zajęć, a Dom Harcerza w roku 1957 przemianowano na Dom Kultury Dzieci i Młodzieży. Brakowało sal gdzie mogłyby się odbywać kolejne zajęcia.. Rozwiązaniem okazało się przekazanie remontowanego budynku przy ulicy Janka Krasickiego (obecnie ulica Józefa Piłsudskiego), byłego szpitala wojskowego. Zdewastowany podczas wojny i zamieszkały przez dzikich lokatorów, w żaden sposób nie spełniał wymogów instytucji wychowania pozaszkolnego. Przeprowadzka do nowego lokum nastąpiła w 1959 roku i zbiegła się ze zmianą nazwy placówki na Młodzieżowy Dom Kultury. W tych nowych, bardzo sprzyjających rozwojowi młodych talentów, warunkach powstawały kolejne sekcje. Zorganizowano dział sportowy, pracownię kroju i szycia, trykotarstwa, żywego słowa, chóralną, gospodarstwa domowego, instrumentów piórkowych, bibliotekę i świetlicę. W budynku powstała też sala widowiskowa na 300 miejsc. Ciągle też rosła liczba uczestników stałych i okazjonalnych. Liczne inicjatywy wychowawcze i dobre wyniki pracy spowodowały, że placówka cieszyła się niezwykłą popularnością wśród mieszkańców Tarnowa i okolic, a ogólnopolska prasa rozpisywała się o sukcesach jej wychowanków.
1 stycznia 1972 roku tarnowski Młodzieżowy Dom Kultury stał się, piątym w Polsce, Pałacem Młodzieży. Od początku swego istnienia placówka jest miejscem wyjątkowym. Pracują w niej pasjonaci, którzy swą wiedzą i osobowością rozbudzają w młodych ludziach zainteresowanie sztuką, literaturą, muzyką i sportem. Nic też dziwnego, że historia Pałacu zbudowana jest z sukcesów wychowanków. To tu odkrywa się talenty, to tu bije się rekordy, to tu rozwija się pasje. Prawie każdy tarnowianin ma wspomnienia związane z Pałacem Młodzieży. W tym roku placówka obchodzi 70. lecie działalności. Jest najstarszą i największą instytucją tego typu w Tarnowie. Corocznie z pałacowych propozycji korzysta ok. 2500 uczestników stałych i ok. 10000 uczestników okazjonalnych. Czasy się zmieniają, a Pałac razem z nimi, dlatego oferta na bieżąco jest dopasowywana do zapotrzebowania i oczekiwań dzieci i młodzieży. Od zawsze dzieją się tu rzeczy niezwykłe – powstają filmy, dzieła sztuki, interdyscyplinarne projekty, warsztaty, pokazy mody, wystawy, happeningi, koncerty, murale, questy. Ale nie tylko nad artystycznym rozwojem uczestników placówka trzyma pieczę, dba też o dobrą kondycję fizyczną. Sport od zawsze był powodem dumy Pałacu Młodzieży. Na liczne sukcesy młodzi sportowcy pracują podczas treningów, zgrupowań i obozów. O ich dobrą formę dba też współpracujący ściśle z placówką - Międzyszkolny Klub Sportowy „Pałac Młodzieży” Tarnów. W ostatnim dziesięcioleciu pałacowe zajęcia sportowe realizowano w następujących dyscyplinach: piłka ręczna, koszykówka, judo, szermierka, wspinaczka, gimnastyka, siatkówka.
Warto wspomnieć o osobach, które kierowały Pałacem: 1951-1954 kierownik Maria Misiurewicz. Dyrektorzy: 1954-1986 Józef Skubaja, 1986-1991 Jerzy Pajdo, 1991-1992 Tomasz A. Żak, 1992-2003 Elżbieta Fornal, 2003-2013 Marta Komorowska, 2013-2014 Jadwiga Binek, a od 2014 roku Jerzy Kosiba.
https://www.youtube.com/channel/UCD1lWAbt0OsNFv84dl-TbDQ
Zapraszamy do galerii zdjęć z koncertu.
Fot. Tadeusz koniarz