Jesteś tutaj: Start Pracownie Aktualności No to działo się - Festiwal Graffiti i Sztuk Młodzieżowych w Pałacu Młodzieży
Piątkowego przedpołudnia Pałac Młodzieży w Tarnowie nawiedziła grupa zombie płci żeńskiej. Dla niezbyt zorientowanych w temacie dodajmy, że zombie to tacy „żywi inaczej”, którym lepiej w drogę nie wchodzić. Zombie widziane były najpierw na II piętrze gdzie grupa sympatycznych dziewczyn dokonała na sobie tej widowiskowej metamorfozy pod okiem Klaudyny Góralskiej a następnie wdarły się do sali teatralnej siejąc grozę i spustoszenie.
Jedynie zimna krew DJ Pana M oraz podziwu godne opanowanie zgromadzonych na sali uczestników warsztatów DJingu zapobiegło zbiorowej panice. Zombie zawyły i uciekły w konwulsyjnych podskokach – jak to zombie. Zapewne zapragnęły poszukać nowych ofiar i wystawić na próbę ich układ nerwowy oraz poczucie estetyki. Krążą pogłoski jakoby zamierzały wejść w posiadanie ogromnych rozmiarów tekturowego choppera i dwóch innych machin stworzonych na warsztatach z instalacji przestrzennych. Prawdopodobnie odstraszyły ich grzmiące dźwięki bębnów, których wojownicze brzmienia niosły się daleko poza salę warsztatów bębniarskich prowadzonych przez Mateusza Sarapatę. Niezwykłe machiny, stworzone pod okiem Małgorzaty Kądzieli na śmiałych konstrukcyjnie podwoziach autorstwa Bogdana Bilika rozpalały wyobraźnię i chęć tworzenia a przy akompaniamencie bębnów wprawiających powietrze w niezwykłą wibrację sprawiały wrażenie pojazdów przeniesionych do naszej rzeczywistości z innego wymiaru. Aż chciałoby się zatrzymać czas by móc nieustannie cieszyć się tymi wrażeniami wciąż od nowa.
Okazało się to możliwe dzięki technice filmu poklatkowego, którą przybliżył młodzieży Tomasz Sobczak w ramach spotkania o tematyce foto timelapse. Atmosfera osiągnęła punkt wrzenia i aby zapobiec eksplozji oddaliśmy się w ostatniej godzinie piątkowego bloku warsztatów w ręce trójki muzyków czyli Agnieszki Rybackiej, Jaremy Pogwizda oraz Michała Peikera, którzy otwarli przed nami bogate i fascynujące przestrzenie muzyki jazzowej. Pełni wrażeń i nowych doświadczeń oraz gotowi na kolejną ich porcję czekamy na przyszłoroczną edycję Festiwalu Graffiti i Sztuk Młodzieżowych, zorganizowanego przez Fundację ARTica przy współpracy z Pałacem Młodzieży w Tarnowie. Koordynatorem projektu był ze strony Pałacu Młodzieży był Wojciech Stelmach.
Projekt uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dziękujemy wszystkim Osobom oraz Instytucjom, dzięki którym to nieszablonowe wydarzenie mogło po kilkuletniej przerwie ponownie zagościć w naszym mieście. Trwałym akcentem, który pozostanie na tarnowskim skateparku jest szereg prac Mikołaja Rejsa, który po raz kolejny wzbogacił swoją twórczością przestrzeń naszego miasta oraz wprowadził uczestników warsztatów graffiti i street artu w niezwykły, urzekający barwą i kształtem świat wyobraźni.
Patronat medialny: Radio ESKA, Galicyjski Tygodnik Informacyjny TEMI, Telewizja Tarnowska.tv, Telewizja IMAV.
Sponsor materiałów papierniczych na warsztatach instalacji przestrzennych oraz graffiti i street artu – ZENIT Sp. z o.o. Zakład Produkcji Opakowań.
Więcej materiałów z przebiegu Festiwalu Graffiti i Sztuk Młodzieżowych znajdziecie na stronie www.artica.org.pl